هر آنچه باید برای آموزش زبان آلمانی بدانید

هر آنچه باید برای آموزش زبان آلمانی بدانید

آموزش زبان آلمانی ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد. بعضی کلمات آن قدر طولانی هستند که می‌توانند یک خط را پر کنند، و تلفظ کردن کلمه‌هایی که تاکنون به گوشتان هم نخورده‌اند غیر ممکن می‌نماید. چه کسی می‌تواند کلماتی مثل Freundschaftsbeweis، یا Lebensabschnittsgefährte را تلفظ کند؟ اصلا چرا باید بخواهد چنین کاری کند؟

دشواری دست و پنجه نرم کردن با مفاهیم جدیدی مانند جنسیت کلمه‌ها، آموختن ترتیب جدید کلمات، و تسلط یافتن بر ساختار تصریفی زبان ممکن است انگیزه شما را از بین ببرد. در این مقاله، به شما نشان خواهم داد آلمانی زبانی است که دنیایی از فرصت‌ها را به روی شما می‌گشاید. با مطالعه این مقاله در می‌یابید این زبان هند و اروپایی چطور زندگی شما را تغییر خواهد داد و چرا آموختن آن به اندازه‌ای که فکر می‌کنید دشوار نیست.

اگر به دنبال متن آموزش زبان آلمانی برای کودکان، نوجوانان یا دانشجویان هستید هم این مقاله مناسب شما خواهد بود.

این مقاله علاوه بر ارائه تمام اطلاعاتی که درباره این زبان غنی و زیبا لازم دارید، به شما نشان می‌دهد چگونه فرایند یادگیری خود را آغاز کنید. این لیست موضوعاتی است که در این مقاله پوشش می‌دهیم. اگر تاکنون حتی یکی از این سوالات را از خود پرسیده‌اید، آن چه در جستجویش هستید را این جا خواهید یافت.

چه كسانی احتیاج به یادگیری زبان آلمانی دارند ؟
آلمان از جمله كشورهایی است كه علم و تحقیق در آن از رتبه والایی برخوردار است . قدیمی ترین و بهترین دانشگاههای دنیا را با مدرن ترین و بروز ترین متدهای آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی داردو مدارك دانشگاههای این كشور برای كارفرمایان سراسر دنیا ارزشمنداست . از آنجا كه امروزه سیل عظیمی از دانشجویان ،علاقمند به ادامه تحصیل در این كشور هستند و از موقعیت خوبی میتوانند در آلمان برخوردار باشند.

تعداد علاقمندان به یادگیری زبان آلمانی روز به روز افزایش می یابد چون یكی از شرایط مهم برای ادامه تحصیل در آلمان یادگیری زبان آلمانی است حتی اگر شما در دانشگاههای انگلیسی زبان آلمان درس بخوانید باز هم برای زندگی كردن در جامعه آلمان احتیاج به یادگیری زبان آلمانی داریدو مهارت های زبانی شما باعث میشود راحت زندگی كنید و بعلاوه اینكه برای اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان احتیاج به مدرك زبانی دارید .

دسته دیگر افرادی هستند كه برای پیوستن به خانواده وارد آلمان میشوند كه باز هم احتیاج به یادگیری زبان آلمانی و گرفتن مدرك زبان دارند و كسانی كه از طریق اخذ ویزای كاری وارد كشور آلمان میشوند این دسته از افراد هم احتیاج به یادگیری زبان آلمانی دارند.

آموختن آلمانی از جهات بسیاری زندگی شما را تغییر میدهد

 1. اگر به سفر علاقه دارید، آلمانی در سراسر کره خاکی به کمک شما میآید.  [برای ترجمه رسمی مدارک به آلمانی می تونید از دارالترجمه ساترا کمک بگیرید، توانایی تکلم به این زبان در کشورهایی که روی نقشه بالا مشخص شده‌اند تجربیات جدیدی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در کشورهای آلمانی زبان، افراد محلی اطلاعات خاص و پیشنهادهای بسیار مفیدی در اختیار شما می‌گذارند که افرادی که آلمانی نمی‌دانند از آن‌ها بی بهره هستند.
 2. آموختن آلمانی می‌تواند وضعیت کاری شما را از این‌رو به آن رو کند. شعار مردم آلمان، کشوری که یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان است، کارآمدی، سخت‌کوشی، و پس انداز کردن است. آن‌ها عاشق برنامه‌ریزی برای داشتن زندگی راحت، به صرفه، و با وضعیتی پایدار هستند. در محل کارشان هم چنین شرایطی حاکم است؛ بیمه درمانی، برنامه‌هایی برای دوره بازنشستگی، و مرخصی‌های استحقاقی طولانی مدت در آلمان جزو استاندارد‌های کاری هستند. از آن جا که کشورهایی مانند آلمان و سوئیس یکی از بالاترین استانداردهای زندگی را در جهان دارند، می‌توان گفت کشورهای آلمانی زبان مکان‌های مناسب و جذابی برای زندگی هستند. اگر نیروی کاری حرفه‌ای هستید و در زمینه‌ای مشغول به کارید که تقاضا برای آن وجود دارد، مهارت در زبان آلمانی فرصت‌های شغلی جدیدی برای شما فراهم خواهد کرد.
 3. آموختن آلمانی یادگرفتن زبان‌های جدید را آسان‌تر می‌کند. دانستن یک زبان خارجی باعث می‌شود یادگیری مفاهیم زبان‌های دیگر بسیار ساده‌تر شود. پس از این که آموختن ساختارهای گرامری جدید و تفاوت‌ها و شباهت‌های آنان را آغاز کردید، می‌توانید روش‌های یادگیری خود را به سادگی روی زبان‌های دیگر هم پیاده کنید. حتی اگر پس از آلمانی به سراغ یادگرفتن زبان دیگری نروید، خواهید دید که دانستن آلمانی به شما در فهم برخی کلمات ساده در بسیاری از زبان‌ها کمک می‌کند. خیلی از زبان‌های هند و اروپایی کلماتی با املای مشابه یا ریشه مشترک دارند، پس می‌توانید معنای کلمات ساده زبان‌های نزدیک به آلمانی، مانند هلندی یا دانمارکی را هم متوجه شوید.
 4.  از فرهنگ اصیل آلمانی لذت ببرید. آلمان از تاریخ و فرهنگی غنی برخوردار است، با آموختن آلمانی می‌توانید از نسخه اصلی (و نه ترجمه) بسیاری از شاهکارهای نوشته شده به این زبان بهره ببرید. برخی از بزرگترین آثار فلسفی و ادبی جهان به آلمانی تالیف شده‌اند و بعضی از مشهورترین موسیقیدانان کلاسیک دنیا هم اهل این کشور هستند. فرهنگ آلمانی تاثیر شگرفی بر فرهنگ بشری داشته است.

آلمانی چیست؟ و پیشینه زبانشناختی آن

آلمانی، مانند انگلیسی و هلندی، به شاخه ژرمنی غربی زبان‌های هند و اروپایی تعلق دارد. این یعنی افراد آشنا به زبان انگلیسی به خاطر شباهت آن با آلمانی فهمی ابتدایی از این زبان خواهند داشت. قدیمی‌ترین آثار ثبت شده از زبان آلمانی متعلق به روم در قرن اول پیش از میلاد است. از آن زمان تا قرن ۶م پس از میلاد یک زبان آلمانی واحد (و تقریبا بدون هیچ گونه گویش متفاوت) وجود داشت. انواع و گویش‌های مختلف آلمانی بعدا به وجود آمدند. امروزه، آلمانی هم مانند انگلیسی در مناطق مختلف با گویش‌های متفاوتی صحبت می‌شود. اکثر این گویش‌ها به آلمانی علیا (High German) یا آلمانی سفلی (Low German) تعلق دارند، و تفاوت اصلی آن‌ها در تلفظ‌ است.

چه چیزهایی باعث سختی زبان آلمانی می شود؟

برای ما ایرانی ها این زبان جزو زبان هایی ست که حدود ۲۰ درصد از زبان انگلیسی وقت بیشتری برای یادگیری اش نیاز است. البته کسانی که به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند می توانند روند یادگیری خودشان را آسان ترکنند زیرا لغات آن شباهت های بسیاری به لغات انگلیسی دارد ولی هیچ شباهتی با کلمات فارسی ندارد. ساختار گرامری این زبان از گرامر انگلیسی سخت تر و پیچیده تر است. در کل این زبان دارای ویژگی های منحصر به فردی است که به شکل زیر می باشند:

 • خوبی که زبان آلمانی دارد این است که صحبت با دیگران در این کشور عمدتا به صورت رسمی و کتابی صورت می گیرد و به همین دلیل بر خلاف فارسی و انگلیسی که لهجه بسیار ضروری ست در آلمانی همانطور که در کتاب ها می خوانید، صحبت می شود!
 • جالب است بدانید صحبت کردن به آلمانی راحت‌تر از خواندن و نوشتن آن است
 • یک اسم می تواند مونث، مذکر و یا خنثی باشد (بر عکس فارسی و انگلیسی که مثلا وقتی کلمه گل را مطرح می کنید، یک معنا دارد ولی در آلمانی گل مذکر و مونث!)
  باید جمع اسامی را یک به یک یاد بگیرید (در فارسی و انگلیسی قواعد جمع بستن داریم. مثلا در انگلیسی یک s به اخر کلمات اضافه می کنیم ولی در آلمانی برای هر کلمه یک اسم جمع جداگانه وجود دارد!)
 • زمان ها در این زبان مشابه زبان انگلیسی است و زمان های کامل در فارسی معادلی ندارند
 • در این زبان صفات هم صرف می شوند (مثلا کلمه زیبا را مثل فعل صرف می کنند! یادگیری اش کمی گیج کننده است ولی سخت نیست)
 • مفعول در جمله جایگاه مشخصی ندارد و فقط از طریق حالت آن می توان تشخیص داد (در انگلیسی و فارسی جمله ساختار مشخصی دارد و جایگاه هر کلمه مشخص است)

مدت زمان یادگیری چقدر است؟

مدت زمان یادگیری برای هر زبانی، بستگی به موضوعات مختلفی دارد. مثلا اینکه شما روزانه چقدر مطالعه می کنید؟ چقدر به آن زبان علاقه دارید؟ آیا روش یادگیری شما اصولی است؟ محیط یادگیری شما در کشور خودتان است یا در کشور آلمان؟ تجارب قبلی شما در مورد آن زبان؟ و …

جدول زمانی زیر برگرفته از موسسه الماس می باشد و نتیجه بررسی و متوسط گیری از زبان آموزان کشورهای مختلف و تجارب اساتید می باشد!

حالت معمولی  تاریخ و زمانی که برای رسیدن به سطح متوسط زبان لازم است (اینها در حالتی است که در محیط آلمانی زبان حضور ندارید. اگر در محیط هستید زمان یادگیری تا ۴۰ درصد کاهش می یابد):

۱-یک دوره ی سه ساعته زبان آلمانی در هر روز

اگر در کلاس های مختلف حضور پیدا کنید و روزانه ۳ ساعت تمرین کنید، ممکن است حدود ۱۴ ماه طول بکشد تا به سطح متوسط برسید. این در صورتی ست که در کلاس های زبان آلمانی شرکت نکنید.

۲- یادگیری پیوسته زبان آلمانی در مدرسه

چهار ساعت در هفته به اضافه ی دو ساعت تکلیف به اضافه رو ساعت تمرین هوس مستقل ضربدر دوازده هفته و ضرب در دو واحد درسی بین پنج تا ۶ سال طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط زبان برسید!

۳-مطالعات مستقل و اختصاصی

با مطالعه زبان آلمانی به مدت یک ساعت در روز، تقریبا سه سال طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط نائل شوید. این به شرطی ست که به صورت خودآموز کار کنید. در صورت کمک گرفتن از دوستان/کلاس و … این زمان به ۲ سال نیز می تواند کاهش یابد.

۴-مطالعات کلی و عمیق

در حدود هشت ساعت در روز که تقریبا سه ماه طول می‌کشد تا شما به سطح متوسط برسید. در مطالعه به این روش، برخلاف سایر روشها حضور در کلاس کمک چندانی نمی کند زیرا ظرفیت مغز اجازه یادگیری بیشتر از ۸ ساعت در طول روز بطور موثر را نمی دهد!


بطور خلاصه خط زمانی معروف FSI به ما می گوید که:

زبان‌هایی که ارتباط نزدیکی به زبان‌های انگلیسی، آفریقایی، کاتالان ، دانمارکی، روسی، فرانسوی، جزیره‌ی هائیتی، ایتالیایی، نروژی،پرتقالی، رومانی، اسپانیایی، اسلواکی و سوئدی دارندحدود ۲۳-۲۴هفته (۵۷۵-۶۰۰) زمان برای یادگیری متوسط  زبان آلمانی نیاز دارند. از آنجایی که ایران جزو این لیست نیست، طبق تجارب کاربران و اف اس آی، برای ما ایرانی هاحدود ۳۰ هفته طول می کشد که به سطح متوسط زبان آلمانی برسید (روزانه ۴ ساعت تمرین بدون کلاس رفتن و بدون حضور در کشور آلمان).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *